• Turisti na Strážovskom Rozsutci - Vápeči

14. 10. 2024

Turistky a turisti z našej školy, spolu aj s ich rodičmi, si opäť obuli túlavé topánky. Ich cieľom bolo zdolať jeden z najkrajších a turisticky najatraktívnejších vrcholov Strážovských vrchoch - Vápeč. Svojím tvarom a príkrymi vápencovými bralami vo vrcholovej časti pripomína fatranský Rozsutec, preto aj dostal prívlastok - Strážovský Rozsutec. Vyrazili z Hornej Poruby po modrej značke. S vetrom vo vlasoch a s malými prestávkami, počas ktorých doplnili energiu, vystúpali až do Sedla Palúch, odkiaľ bol Vapeč už len na skok. Niektorí mali to šťastie a mohli si vyhľady z Vápeča na okolité pohoria vychutnať, druhých na vrchole prekvapil nečakane dážď. Aj napriek tomu, úsmev a dobrá nálada nikoho neopúšťala. Ako sa hovorí: "nikdy nie je zlé počasie, ale zle oblečený turista". Tí naši však boli oblečení dobre, preto mali dokonalý deň a z turistiky si odniesli pekné zážitky.

Ďakujeme všetkým rodičom za podporu a ochotu a vy, deťúrence, ste boli skvelé .

• Dopravné hry pre deti materských škôl v ZŠ Partizánska

11. 10. 2024

Už tradične pozývame deti z materských škôl okresu Bánovce nad Bebravou na dopravné hry. Nebolo to inak ani tento rok. Naše pozvanie prijalo 11 materských škôl, ktoré v pondelok 07.10.2024 a v utorok 08.10.2024 zavítali do priestorov našej školy. V rámci dopravných dní ich čakalo šesť stanovíšť a takisto motivačná výzdoba priestorov školy v podobe reálnych detských dopravných prostriedkov, násteniek s dopravnými značkami, riešenými križovatkami a výtvarnými prácami starších spolužiakov s tematikou dopravy. Deti materských škôl v sprievode starších spolužiakov absolvovali: jazdu zručnosti na dopravnom ihrisku za účasti príslušníkov Policajného zboru  dopravnej polície v Bánovciach nad Bebravou, prednášku o dopravných značkách, hádzanie plastových lietadielok do diaľky, jazdu zručnosti s fúrikom a vyrobili si svoj papierový semafor. Ďakujeme materským školám, že prijali naše pozvanie a takisto príslušníkom Policajného zboru v Bánovciach nad Bebravou za ich prínos ku krásne prežitým dňom. Tešíme sa na ďalšie stretnutia.

• Beseda OZ Provital

11. 10. 2024

Dňa 8.10.2024 sa žiaci 9.ročníka zúčastnili besedy s klientami OZ Provital. Toto združenie poskytuje sociálnu pomoc v oblasti resocializácie osôb závislých na návykových látkach. Po úvodnom slove riaditeľa nám svoje životné príbehy porozprávali klienti zariadenia. Príbehy boli naozaj silné a emotívne. Dozvedeli sme sa kde a ako sa k návykovým látkam dostali a ako so samotnou závislosťou bojujú. Žiakom našej školy povedali o tom, čoho sa museli v živote vzdať. Drogy im vzali rodinu, prácu, priateľov, slobodu. Veríme, že žiaci sa so životných chýb týchto ľudí poučia a nebudú experimentovať s návykovými látkami.

Na záver prinášame niekoľko postrehov našich žiakov:
            „Beseda vcelku pôsobila zvláštnym dojmom, takým iným a pritom pre dnešnú spoločnosť známym. Tá odvaha, ktorú museli vynaložiť, aby zvládli samých seba, je neuveriteľná. Ďakujem, že nám bolo umožnené počuť ich príbehy.“

„Mám zmiešané pocity  a mám pocit, že mi to fakt otvorilo oči. Po tejto besede mám trochu iný pohľad na  určité veci. Bolo to fakt dobre a myslím, že by mal absolvovať každý deviatak alebo stredné školy.“

„Tí ľudia mali veľkú odvahu, že vôbec prišli na besedu a rozprávali o svojom živote. Dúfam, že sa z toho dostanú a prajem im veľa šťastia.“

• Na slovenčine bez slov

8. 10. 2024

Hodiny slovenského jazyka sme v septembri ozvláštnili projektovou prácou. Žiaci šiesteho a siedmeho ročníka sa v skupinkách venovali zadaným témam. Keďže 23. septembra je Medzinárodný deň posunkovej reči, skúsili sme sa bližšie pozrieť na to, ako vieme komunikovať bez slov. V rámci neverbálnej komunikácie sme sa venovali témam ako Braillovo písmo, Morseova abeceda, posunková reč či používanie emotikonov. Žiaci pracovali s internetom a vypracovali nádherné projekty, ktoré sme vystavili na nástenke slovenského jazyka a literatúry. V projektoch žiaci spomenuli zaujímavosti o téme, veci ktoré boli pre nich nové. Tiež spomenuli ťažkosti, s ktorými sa ľudia so zrakovým či sluchovým postihnutím stretávajú. Porozprávali sme sa aj o empatii a o tom, akí vďační môžeme byť za to, že sme zdraví a môžeme komunikovať slovami.

• Okresné kolo v cezpoľnom behu

3. 10. 2024

Dňa 01.10.2024 sa v mestskom parku v Bánovciach nad Bebravou konalo pod záštitou CVČ okresné kolo v cezpoľnom behu žiačok a žiakov ZŠ a SŠ. Žiačky a žiaci našej školy podali krásne výkony a v jednotlivých kategóriach obsadili tieto pódiové umiestnenia:
            1.miesto - kategória žiačky 5.-7.ročník (Kopčanová, Juríčková, Košťálová)
            1.miesto - kategória žiačky 8.- 9.ročník (Nižňanská, Richtáriková, Svarovská)
            2.miesto - kategória žiaci 5.-7.ročník (Navrátil, Ďurech, Kušnier)
            1.miesto - kategória žiaci 8.- 9.ročník (Scheer, Guga, Kňaze).

V súťaži jednotlivcov si zlato vybehali Nina Nižňanská a Damián Scheer, striebro Elizabeth JuríčkováPaulína Richtáriková, bronz Patrik Guga.

Všetkým srdečne gratulujeme a ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy.