Dňa 22.11.2024 sa na tunajšom gymnáziu konala matematicko-fyzikálna súťaž „Náboj Junior“. Našu školu reprezentovali dva tímy žiakov 9.ročníka v zložení:
1.tím: Zuzana Škvareninová (9.B), Ján Ďuriš (9.A), Tomáš Kuric (9.C), Damián Scheer (9.A)
2.tím: Júlia Kubuláková (9.C), Oliver Molnár (9.B), Jakub Reis (9.B) a Marián Strempek (9.B).
Žiaci sa museli popasovať s náročnými úlohami, ktorých náročnosť gradovala. Žiakom sa veľmi páčilo, že to bola tímová súťaž, kde využili spoluprácu a ťahali za jeden povraz. Viac sa darilo 1. tímu - Zuzana Škvareninová, Ján Ďuriš, Tomáš Kuric, Damián Scheer, ktorí v konkurencii 9 tímov obsadili krásne 2. miesto. Všetkým žiakom ďakujeme za krásnu reprezentáciu našej školy a držíme palce v ďalších súťažiach, ktoré ich tento rok ešte čakajú.
Náboj Junior
25. 11. 2024
Týždeň vedy a techniky aj na humanitných predmetoch
25. 11. 2024Týždňu vedy a techniky dominujú už tradične prírodovedné predmety ako chémia a fyzika. Tento rok ale svoje povedali aj anglický a slovenský jazyk. Vyučujúce sa spolu s deťmi zapojili do celoškolského projektu, ktorým sme si všetci chceli pripomenúť dôležitosť techniky v každodennom živote a jej nevyhnutnú prítomnosť pri bežných činnostiach. Na hodinách anglického jazyka pripravili žiaci po domácej príprave projekty, v ktorých sa venovali najrôznejším témam – od robotiky, vesmírnych objavov, umelej inteligencie až po techniku bežnej potreby ako počítače či mobilné telefóny. V skupinách spracovali svoje poznatky do krásnych projektov.
Nezaostával ani slovenský jazyk – tu dostali žiaci v 6.A na výber z viacerých tém. Niektorí spracovali projekt, v ktorom porovnávali klasickú knihu s jej modernejšou verziou – elektronickou čítačkou. Ďalší žiaci zapojili svoju kreativitu a predstavivosť a pokúsili sa vymyslieť vynálezy, ktoré by im mohli pomôcť zvládnuť učivo slovenského jazyka jednoduchšie, ako klasické učenie. Vymysleli špeciálnu prilbu, ktorá im do mozgu naleje vedomosti či okuliare, cez ktoré uvidia všetky gramatické chyby, ktoré urobili.
Svojou prácou na oboch predmetoch sme vyzdvihli dôležitosť techniky aj v rámci humanitných predmetov.
Okresné kolo Technickej olympiády
25. 11. 2024Dňa 21.11.2024 sa na ZŠ Školská uskutočnilo okresné kolo Technickej olympiády. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Kategóriu A tvorili žiaci 8.-9.ročníka a kategóriu B žiaci z 5.-7. ročníka. Technická olympiáda pozostávala z teoretickej časti – testu a z praktickej časti. Žiaci v kategórii A súťažili vo dvojiciach, v B kategórii súťažil každý sám za seba. Našu školu v kategórii A reprezentovali žiak 8.A triedy O. Schuchmann a žiak 9.A triedy S. Trnovský. V kategórii B súťažil žiak 7.A triedy T. Jandák. Všetci žiaci sa pripravovali pod vedením p.učiteľa Ing. M.Ruráka. A výsledky našich žiakov?
Kategória A: O.Schuchmann a S. Trnovský – 3.miesto v okresnom kole
Kategória B: T.Jandák – 4.miesto v okresnom koleGratulujeme! Ďakujeme žiakom za úspešnú reprezentáciu školy.
Bubnovačka 2024
20. 11. 2024November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa - 18.november je Európskym dňom ochrany detí pred násilím, svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí pripadá na 19.november. Počas neho si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Žiaci našej školy sa aj tento rok zapojili do celoslovenskej akcie Bubnovačka, ktorá má upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a dodržiavanie práv detí.
Aktivita Bubnovačka sa každoročne koná už od roku 2014. Pred samotnou Bubnovačkou sa žiaci 1.stupňa pod vedením triednych učiteľov rozprávali na tému dobra a zla, čo je správne a nesprávne konanie. V prezentácií sa oboznámili so základnými právami dieťaťa a kde hľadať pomoc, ak sú ich práva porušované. Naši malí prváci si priniesli aj rôzne druhy rytmických nástrojov, od drevených kociek až po kuchynské náradie a tlieskali v rytme, ktorý im navodila p. uč. Bobušová. Bolo ich naozaj počuť... Dňa 19.11.2024 naši žiaci bubnovali za práva detí na námestí Ľ.Štúra spolu s ostatnými žiakmi základných škôl. Po príhovore pána primátora a krátkom kultúrnom programe v sprievode okolo kostola bubnovali, aby bolo detský hlas lepšie počuť. Akcia mala pozitívne ohlasy a tešíme sa na Bubnovačku 2025.
V tomto roku sa prvýkrát konala aj literárna súťaž, do ktorej sa zapojili žiaci 2.stupňa. Za svoje básne boli odmenení. Naša kolegyňa Lenka Exlerová získala 1.miesto v kategórii dospelý.
Ďakujeme vyučujúcim a triednym učiteľom, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii podujatia.
49
Vesmír očami detí
13. 11. 2024Vesmír je nekonečný a fascinujúci. Má nedefinovateľnú veľkosť a je všetko, čo nás obklopuje. O vesmíre sme sa veľa naučili, ale je stále mnoho vecí, čo o ňom nevieme. A to inšpirovalo žiakov 4.B v rámci Týždňa vedy a techniky k vytvoreniu nádherných projektov Slnečnej sústavy.
9
Preventívny program Zdravý úsmev v prváckych triedach
12. 11. 2024V piatok 8. novembra sa v prváckych triedach uskutočnila úvodná hodina preventívneho programu Zdravý úsmev, ktorý vznikol ako produkt spolupráce Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity a Slovenskej komory zubných lekárov. Jeho cieľom je vzdelávať najmladších školákov v oblasti správnej starostlivosti o zuby a ďasná. Hodiny sú realizované hravou a pútavou formou prostredníctvom hier, ukážok a praktických cvičení, aby boli pre najmladších školákov čo najzaujímavejšie. Žiaci sa aktívne zapájali, skúšali nové zručnosti a učili sa, aký význam má pravidelné čistenie medzizubných priestorov a aké dôležité je udržiavať svoje ústne zdravie.
Verím, že si žiaci odniesli nové vedomosti, ktoré im pomôžu chrániť si svoj zdravý úsmev a budovať správne návyky. Za spoluprácu ďakujeme Ninke Pietrikovej, študentke Prešovskej univerzity a aj vedeniu Fakulty, že nám umožnilo ich program realizovať so žiačikmi našej školy.2
S batohom cez hory na Čachtický hrad a Čachtický náučný chodník
12. 11. 2024V sobotu 9.11. 2024 našich turistov čakala menej náročná túra opradená tajuplnými príbehmi. Z centra Čachtíc vyrazili po zelenej značke. Asi po 40 minútach chôdze sa pred nimi týčili múry Čachtického hradu. Malebná zrúcanina „tajomného hradu v Karpatoch“ sa vypína na vrchu čachtického krasu, medzi obcami Čachtice a Višňové. Poskytuje nádherný kruhový výhľad na Veľkú Javorinu, hrad Tematín a donedávna aj na hrad Beckov. Ide o bývalé sídlo krvavej grófky Alžbety Báthoryovej, s ktorou sa spájajú rôzne príbehy a kruté praktiky. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi a tak zostať navždy mladá a krásna. Po preskúmaní všetkých zákutí hradu ich kroky pokračovali Čachtickým náučným chodníkom do centra Čachtíc. Lesná cestička zaliata slnkom im ponúkala výhľad na rozsiahly Čachtický hrad a informačné tabule rozšírili ich obzor o rastlinstve a živočíšstve okolitého chotára či zaujímavostiach o Čachtickej jaskyni či hradisku.
Ďakujeme deťom a rodičom za prejavený záujem a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoločnú turistiku z Čičmian na Strážov.25
Šarkaniáda v ŠKD
6. 11. 2024Jeseň je spojená s tradíciou púšťania šarkanov. Žiaci v ŠKD aj tento rok netrpezlivo čakali na "našu Šarkaniádu". Vetrík nám do vzduchu vniesol šarkany, ktoré si deti v školskom klube vyrábali z papiera, aj tie, ktoré si priniesli z domu. Detská radosť a úsmev nechýbal na žiadnej tváričke.
68
Keď sa spojí angličtina s tekvicami
6. 11. 2024Posledný deň pred jesennými prázdninami sa na našej škole svietilo do neskorých večerných hodín. Hneď po šiestej vyučovacej hodine sme sa spolu s pomocou žiakov snažili pretvoriť našu jedáleň a chodby v magické miesto. Na chvíľu sme zabudli na školu, povinnosti a pripravili sme jeden pre druhého halloweensku párty. V rámci vyučovania anglického jazyka sme si takýmto spôsobom pripomenuli i tento celosvetovo rozšírený sviatok. Žiaci sa na párty výborne zabávali, tancovali, súťažili o najlepšiu masku, o najlepšieho tanečníka, tiež si zmerali sily v rôznych súťažiach a svoju odvahu dokázali v uličkách hrôzy. Za pomoc pri organizácii by sme sa chceli poďakovať vybraným žiakom 9.A, 9.B, 9.C a 8.B triedy. Veľká vďaka patrí tiež vychádzajúcim moderátorským hviezdam Jessice Strempekovej a Sofii Chudej zo 7.A triedy, ktoré svojimi DJ-skými a moderátorskými schopnosťami vyburcovali do tanca všetkých žiakov a dokonca aj nás – učiteľky. Ďakujeme a tešíme sa znovu o rok.
vyučujúce anglického jazyka
9
Nácvik evakuácie
5. 11. 2024Dňa 24.10. sme precvičovali ako sa máme správať pri vzniku mimoriadnej udalosti. Počas prvej hodiny sa deti pod vedením triednych učiteľov dozvedeli, čo je to mimoriadna udalosť, čo je evakuácia, ako má evakuácia správne prebiehať, čo je evakuačný odpočet, ktoré veci si pri evakuácii berieme so sebou, aká sú evakuačné cesty a prebrali aj ďalšie zaujímavé témy. Na druhej hodine sme simulovali vznik mimoriadnej udalosti a zrealizovali evakuáciu žiakov a zamestnancov školy. Po vyhodnotení aktivity sme riadne pokračovali vo vyučovaní. Nikto z nás si neželá vznik udalostí, ktoré by ohrozovali bezpečnosť našich žiakov a zamestnancov. Cvičíme preto, aby sme neboli prekvapení, ale PRIPRAVENÍ!
7
Turisticko - historická vychádzka
29. 10. 2024Slnečný pondelkový deň – 28.10.2024 sa nám s našimi žiakmi podarilo zorganizovať tretiu hodinu telesnej a športovej výchovy opäť v prírode. Na turisticko – historickú prechádzku mestom a mimo mesta sa vybrali žiaci 5. ročníkov. Cez záhradkársku oblasť s výhľadom na priemyselný park si žiaci vypočuli výklad o histórií priemyselnej výroby v našom meste. Na splave sme mali krátku prestávku na občerstvenie. Porozprávali sme si o vodných živočíchoch, ktoré môžeme zahliadnuť v rieke Bebrava. So slniečkom v tvári a krásnym jesenným počasím sme plynule prešli ponad záhradky až k historickému skvostu mesta Bánovce nad Bebravou - Kostolu svätého Mikuláša. Žiaci zdokonalili svoju kondíciu a spravili opäť veľký krok k zdraviu. Dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácií z histórie nášho mesta.
7
Druháci na dopravnom ihrisku
28. 10. 2024V piatok 25.októbra sa naši druháci vybrali na exkurziu na dopravné ihrisko do Nitry. V tento nádherný jesenný deň si preverili svoje teoretické vedomosti z dopravnej výchovy aj prakticky. Priamo na krásnom dopravnom ihrisku sa naučili dodržiavať pravidlá cestnej premávky pri bicyklovaní a kolobežkovaní. Vďaka rôznym dopravným značkám, semaforom, kruhovým objazdom a vyhradeným miestam na asfaltovej ceste deti lepšie pochopili ako sa majú správať chodci, cyklisti aj vodiči. Pod odborným dozorom milej mestskej policajtky p. Michalekovej zvládli s prehľadom aj náročné dopravné situácie. Precvičili si jazdecké zručnosti, ale vedeli sa správať aj ako chodci. Zážitky boli dokonalé aj vďaka detskému ihrisku, ktoré je priamo v areáli dopravného ihriska. V prírodnom prostredí sa deti vyšantili na preliezačkách, hojdačkách, lezeckej stene, prekážkových dráhach a šmýkačkách. Žiaci 2.C stihli aj prehliadku historického centra mesta a hradu. Tento deň splnil svoj cieľ, deti si odniesli veľa nových poznatkov a zažili nádherný deň.
29
Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3.ročníka
25. 10. 2024V dňoch 21.-23.10.2024 sa na našej škole uskutočnilo testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3.ročníka. Cieľom testovania pohybových predpokladov žiakov je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka na Slovensku a zároveň poradiť, nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady. Každé dieťa po absolvovaní testovania dostane certifikát - osvedčenie, ktorý hovorí o odporúčaných druhoch, resp. okruhoch športov z pohľadu ich charakteru (silové, vytrvalostné,...).
Touto cestou chceme pochváliť všetky deti, ktoré s veľkých nasadením a odhodlaním podávali skvelé výkony pri plnení stanovených úloh.5
Školské kolo Technickej olympiády
23. 10. 2024Dňa 9.10.2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Technickej olympiády. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Kategóriu A tvorili žiaci 8.-9.ročníka a kategóriu B žiaci z 5.-7. ročníka. Technická olympiáda pozostávala z teoretickej časti – testu a z praktickej časti - tvorba výrobku z prírodného materiálu. Prví dvaja z kategórie A zo školského kola vytvoria na okresnom kole dvojičku, prvý z kategórie B bude súťažiť ako jednotlivec.
Výsledky školského kola:
Kategória A:
1.miesto: Oskar Schuchmann (8.A)
2.miesto: Svetozár Trnovský (9.A)
3.miesto: Oliver Molnár (9.B)Oskar Schuchmann a Svetozár Trnovský si zabezpečili postup do okresného kola. Gratulujeme!
Kategória B:
1.miesto: Tomáš Jandák (7.A)
2.miesto: Bibiana Sedliačková (7.B)
3.miesto: Ashley Štrbková (7.B)Víťaz Tomáš Jandák postupuje do okresného kola.
Gratulujeme!
Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zúčastnili školského kola Technickej olympiády a víťazom prajeme veľa šťastia v okresnom kole.
Exkurzia zo slovenského jazyka, literatúry a kultúry
23. 10. 2024V dobe, ktorú práve žijeme, si uvedomujeme nutnosť kriticky myslieť a kriticky nazerať na informácie, ktoré na nás z médií vyvíjajú tlak a ovplyvňujú naše názory. Žiakov 6., 7. a 8. ročníka sme pozvali na umenovednú exkurziu do Bratislavy. Naša prvá zastávka bola pri Mestskej knižnici mesta Bratislava. Pani Joriková nás previedla históriou mesta pútavými príbehmi, ktoré nám rozprávala na viacerých miestach v centre. Spoznali sme príbehy Rolandovej fontány, Kostola Klarisiek, Michalskej brány a dozvedeli sme sa aj o tajných zákutiach skrytých staromestských dvorov. Z centra mesta sme sa presunuli na nábrežie Dunaja, kde nás čakalo kultúrne obohatenie v priestoroch zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Najskôr sme si vyskúšali prácu v ateliéri, v ktorom nás mladí lektori pútavou formou naučili neveriť každej informácii, ktorú príjmeme z médií. Pracovali sme s fotografiami, ktorých časti sme prenášali pomocou pauzovacieho papiera a vytvárali sme tak nové fotky – výseky z reality, ktoré pôvodnú fotku skresľovali, upravovali. Následne sme sa presunuli do vyšších poschodí galérie, kde sme si prezreli expozíciu s názvom Moderna, zameranú na slovenskú tvorbu začiatkov 20. storočia. V skupinkách sme potom pracovali s ukážkami viacerých spisovateľov tohto obdobia, hľadali sme v nich obraz krajiny a porovnávali sme literárne ukážky s obrazmi, ktoré viseli okolo nás. Uvedomili sme si aj, ako veľmi na autorov vplývala 1. svetová vojna a prepojili sme tieto hrôzy s dneškom, kedy je bohužiaľ téma znovu aktuálna. Veríme, že sa deťom exkurzia páčila, že sa toho veľa naučili a niečo si z nej odniesli. Veríme tiež, že bola pre nich prínosná a inšpiratívna a že sa budú vďaka zážitkom z nej viac zamýšľať a kritickejšie nazerať na prijímané informácie.
10
Šiestakov spája príroda i mesto
22. 10. 2024Žiaci 6.A triedy sa spolu s triednou pani učiteľkou Rehákovou rozhodli, že si uplynulý týždeň upevnia vzťahy a prehĺbia priateľstvo. V utorok ich kroky viedli do Čiernej Lehoty. Do dedinky skrytej medzi horami, v ktorej sa učili, ako chrániť prírodu. Uvedomili si, prečo je pre nás dôležitá voda, ako ju neznečisťovať, prečo by sme mali separovať odpad či prečo je nevyhnutné sadiť a chrániť zeleň. V objatí prírody sa obrazne objali i žiaci – uvedomili si silu priateľstva i silu kolektívu. Preto veľké ďakujeme patrí sprievodcovi Paľkovi a MUDr. Lucii Hnátovej za sprostredkovanie tohto zážitku. V piatok si to nasmerovali do úplne iného prostredia – do nášho jediného veľkomesta – Bratislavy. Tu sa obohatili najmä kultúrne - v Slovenskej národnej galérii a Mestskej knižnici. Učili sa tu pracovať v skupinách a pomáhať si pri práci v ateliéri. No okrem toho sa znovu utužil aj ich kolektív. V autobuse sa veľa rozprávalo, smialo, spievalo. V meste sa spolu fotili, predbiehali sa v zbieraní zážitkov pri nakupovaní. Naučili sa robiť kompromisy pri výbere reštaurácie, v ktorej sa spolu najedia. Oba tieto výlety boli veľmi vzdialené – jeden v hustých horách, druhý v ruchu veľkomesta. Oba ale spojilo jedno – kolektív 6.A, ktorý je po tomto týždni spolu s pani učiteľkou ešte súdržnejší a priateľskejší ako predtým.
Exkurzia - lesná pedagogika Antonstál
22. 10. 2024Žiaci 3. a 4. ročníka sa v mesiaci október zúčastnili exkurzie v lesníckom kaštieli Antonstál. Žiaci zažili krásne dni v pohorí Bielych Karpát – neďaleko Nemšovej v kaštieli Antonstál, kde mali rôzne aktivity priamo s lesníkmi. Získali nové poznatky o lesných plodoch, spoznávali semienka stromov, počúvali zvuky lesných zvierat a hádali ich a učili sa poznávať zvieratá podľa stôp. Na záver po prehliadke vonkajšieho areálu ukončili exkurziu kŕmením zvierat a nákupov lesníckych produktov. Táto exkurzia bola obohacujúca a prínosná.
22
Medzinárodný deň jablka
21. 10. 2024Dnes, 21.októbra, je medzinárodný deň jablka. Pripomenuli sme si, aké zdravé je toto chutné ovocie. Jablko obsahuje vitamín C, čím podporuje náš imunitný systém. Má veľa liečivých účinkov: udržuje zdravú pokožku, podporuje trávenie, znižuje stres a príčiny infarktu, pomáha znížiť hladinu cholesterolu... V našej škole sa žiaci zapojili do súťaže o „najkrajšie jabĺčko“. Súťaže sa zúčastnilo viac ako 70 žiakov. Žiaci mali možnosť hlasovať. Prvé miesto vyhral žiak Adam Struhačka zo 4.C, na druhom mieste sa umiestnila Zara Urbanová, taktiež žiačka 4.C triedy, na treťom mieste Ema Ridekyová žiačka 2.B. Za najmenšie jabĺčko bol ocenený žiak Dávid Paško z 3.B, najzaujímavejšie jabĺčko doniesol žiak Andrej Klieštinec z 1.C a najčervenejšie jabĺčko mal žiak Michal Kolár z 2.B triedy. Výhercom srdečne blahoželáme.
1
Európsky deň jazykov na našej škole
21. 10. 2024Každoročne, 26.septembra, si európske štáty na podnet Rady Európy pripomínajú deň jazykov. Má všetkých ľudí, najmä študentov, podnietiť k záujmu o štúdium cudzích jazykov a podporiť ich v komunikácii v cudzích jazykoch. Pre prvý stupeň sme pripravili rôznorodé aktivity na vzbudenie záujmu o výučbu cudzieho jazyka.
Hlavnou aktivitou pre druhý stupeň bol už tradične jazykový kvíz. Ten sa nachádzal na nástenke anglického jazyka a obsahoval 15 otázok, týkajúcich sa európskych jazykov. Žiaci si tak môžu uvedomiť, aký je tento svet pestrý, aké kultúrne bohatstvo v ňom máme a aké zábavné je spoznávať iné krajiny. Rovnako v nich chceme vzbudiť záujem o ďalšie jazyky, ktoré môžu študovať na stredných školách. Do kvízu sa zapojilo celkovo veľa žiakov, ale ocenení boli desiati najúspešnejší. Tento rok boli najúspešnejšie riešiteľky kvízu dve: Soňa Bulejčíková z 8.C (15b) spolu s Leou Bulejčíkovou z 5.B. Dievčatá boli ocenené sladkosťou a vecnou cenou. Ceny dostali aj ďalší úspešní riešitelia kvízu, ktorí dosiahli minimálne 13 bodov, celkovo sa potešilo desať žiakov. Veríme, že aktivity žiakov zaujali a aspoň trochu ich priblížili k učeniu sa cudzieho jazyka.
vyučujúce anglického jazyka