• Tri dni v Krakowe

10. 6. 2024

Koniec školského roka sa nesie v znamení výletov a tak sme pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka naplánovali návštevu mesta Krakow. Príprava začala už v novembri a zdalo sa nám, že sa výletu nedočkáme, ale nakoniec, ako to býva, sa to priblížilo veľmi rýchlo. V stredu ráno sme nasadli do autobusu plní očakávania a dobrej nálady. Prvá zastávka bola v soľnej bani Wieliczka. Hlboko pod zemou sme žasli, čo ľudské ruky dokážu vytvoriť. Tiež sme sa mohli presvedčiť po slovách pani sprievodkyne, že kedysi bola skutočne soľ nad zlato. Nádherné miestnosti a sochy sú vytvorené zo soli. Večer sme sa ubytovali v hoteli a tešili sa z možnosti stráviť čas so spolužiakmi mimo školy. Na druhý deň po výdatných raňajkách sme navštívili mesto Krakow. Aj keď poľský jazyk znie nám Slovákom veľmi príbuzne, presvedčili sme sa, že zdanie môže klamať. Často sme veru siahli po angličtine, ktorá ja naozaj istotou v komunikácii a mohli sme vidieť, že aj naši poľskí susedia ju ovládajú na dobrej úrovni. Videli sme židovskú štvrť mesta a nádherný zámok Wawel, aj s drakom, ktorý už neohrozuje dievčatá, ale ešte stále chrlí oheň. Štvorcové námestie bolo plné nádherných historických budov, ako je katedrála, tržnica, radnica a pod. Aj keď sme mali nádherné slnečné počasie, mohli sme si oddýchnuť v zakvitnutých parkoch. Tretí deň sme sa cestou domov zastavili v rodisku Jána Pavla II. vo Wadoviciach. Túto osobnosť si Poliaci veľmi vážia, bolo to vidieť na každom kroku. Pozreli sme si kostol, kde pôsobil aj rodný dom. A potom sme už mierili na Slovensko, síce unavení, ale s novými poznatkami, zážitkami, skúsenosťami. Sme veľmi rady, že sme mohli byť hrdé na našich žiakov, ktorí sa správali veľmi pekne a slušne a dúfame, že si výlet užili.

kabinet ANJ

• K prameňu Bebravy

4. 6. 2024

Predposledný májový deň využili žiaci 3.C triedy na exkurziu K prameňu Bebravy v Čiernej Lehote. Počasie prialo a tak sme sa hneď ráno spojovým autobusom vyviezli do Čiernej Lehoty. Tam nás už čakal sprievodca z občianskeho združenia K prameňom Bebravy aj so svojím psíkom Todym, ktorý si hneď získal pozornosť všetkých detí. Exkurziu sme začali výstupom na Rohatú skalu, ktorá nám ponúkla krásny pohľad do doliny Bebravy. Pokračovali sme náučným chodníkom na vŕšok Hrádok, ktorý bol kedysi strážnou vežou. Opäť sme sa kochali krásnymi výhľadmi. Po zostupe z vrchu Hrádok sme sa presunuli k prameňu Bebravy, kde si deti vodu z prameňa nabrali do fliaš a osviežili sa ňou. Pán sprievodca nám porozprával veľa zaujímavých informácií o rieke Bebrave, o okolitých vrchoch, o histórii obce Čierna Lehota ale najmä o dôležitosti šetrenia pitnou vodou, ktorá je taká vzácna. Po namáhavej túre si deti dopriali zaslúžený odpočinok a občerstvenie v príjemnom altánku pri bývalej sušiarni U Baťkov. Tu si deti oddýchli, poopekali, načerpali nové sily i zahrali hry. Z Čiernej Lehoty sme odchádzali síce unavení, ale plní zážitkov a nových poznatkov o vode v našom okolí.